‘Emekli oldum deyip kenara çekilmeyin
31 okunma

‘Emekli oldum deyip kenara çekilmeyin

ABONE OL
26/11/2022 06:00
‘Emekli oldum deyip kenara çekilmeyin
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İnsanlar hayatlarını ekseriyetle emeklilikten evvel ve sonra diye ikiye ayırır. Çoğunluğun emeklilik hayallerini bir kıyı kasabasında sakin bir hayat süsler. ‘‘Ancak emeklilik asla bir köşeye çekilmek değildir. 2017 yılında 105 yaşında hayatını kaybeden ve o güne kadar günde 18 saat çalışmaya devam eden Japon Dr. Shigeaki Hinohara’nın ölmeden evvel uzun yaşamak için hazırladığı reçetede ‘mümkün olduğunca geç emekli ol’ öğüdüne birinci sırada yer vermiştir” diyen Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Derya Uludüz, emeklilik periyodunu sağlıklı geçirme yollarını şöyle anlattı.

 

 

Emekliliğin ruhsal etkileri

Her şeyden evvel şunu kabul etmeniz gerekir ki; çalışmak hayatınızda bir maksattır ve bir nizam rutini oluşturmanızı sağlar. Sabah erken kalkmak için neden sunar. Hepimiz güne başlamak için bir nedene gereksinim duyarız. Hayatta bir emele tutunmak her vakit bilişsel kabiliyetlerinizi de yüksek düzeyde fiyat. Bir rutinin ve gaye hissinin kaybı, emeklilikten sonra depresyon belirtileri yaşamanıza neden olabilir. Emeklilik sonrası depresyon epeyce yaygın bir durumdur. Emekliliğin depresyon dışında zihinsel sıhhat üzerinde öbür tesirleri de vardır. Mali tasalar, diğerlerine bağımlı olma korkusu ve hareketsiz hayat beraberinde tasayı artırabildiği üzere anksiyeteye de sebep olabilir.

Beyne zararları

Anadolu’da yaygın bir tabir vardır “unumu eledim eleğimi astım” diye… Birçok insan muhakkak bir yaşa kadar çalıştıktan sonra artık köşeye çekilip dinlenme ve meydanı gençlere bırakma vaktinin geldiğini düşünür. Lakin bilim bunun büyük bir yanılsama olduğunu yapılan araştırmalarla ortaya koymaktadır. Buna tekrar Anadolu’daki bir diğer tabirle yanıt vermek çok yanlışsız olur; “İşleyen demir ışıldar”. Beyniniz ve vücudunuz hareket halinde olduğu sürece daha faal ve tesirli çalışmaya devam eder. Hülasa, uzun mühlet dinlenmek paslanmaktır. Araştırmalar, emekliliği daha makus sıhhat ve bilişsel fonksiyondaki düşüşle ilişkilendirir. Ayrıyeten birçok araştırmaya göre emeklilik sonrası Alzheimer üzere demans çeşitleri gelişme riski gösteriyor. Beynin sürece suratındaki düşüş; hafızayı, düşünme suratını, sözel yetenekleri ve öbür bilişsel yetenekleri olumsuz etkiliyor. Bilgiyi sürece suratınız ne kadar uzun sürerse o bilgiyi unutma ve başların karışması o kadar mümkündür.

İşte araştırma sonuçları

Bilimsel araştırmalara nazaran;

■ Erken emekli olan bireylerin daha uzun müddet çalışanlara nazaran bunama riski daha yüksektir.

■ Faal olan beyinler daha fazla irtibata ve daha düşük bilişsel gerileme riskine sahip olma eğilimindedir.

■ Beyni daima meşgul tutmak, kaslarımızı formda tutmaktan farklı değildir. Beyin hücreleri kullanılmazsa fonksiyonunu kaybeder.

■ Devam eden beyin sıhhati için emekliliğe geçiş sürecinde toplumsal ilgileri güçlendirmek çok değerlidir.

■ Gönüllülük yahut fiyatlı çalışma fizikî ve zihinsel sıhhati olumlu tesirler.

■ İştirakçileri 30 yılı aşkın bir mühlet izleyen İngiliz araştırmacılar, sözel hafızanın (sözcükleri ve lisanı içeren başka soyutlamaları hatırlama yeteneğinin) iştirakçiler emekli olduktan sonra yaklaşık yüzde 40 daha süratli azaldığını bulmuştur.

Bir hedefiniz ve rutininiz olsun

Hayatınızın rutine bağlanması pek çok kişinin kulağına pek de şirin gelmez. Lakin potansiyel olarak emeklilikte rutin güzeldir. Emekli olduktan sonra da hayatınızın makul bir saatte kalkmak, bir şeyler yapmak, belli bir saate yatmak üzere rutinlerini devam ettirmek sirkadiyen ritmin (biyolojik saat) korunması açısından hayli yarar sağlayacaktır. Özetle emeklilikten sonra da kendinize bir maksat ve rutin belirleyin. Bu durumu kalıcı bir tatil olarak düşünmek yerine kalan hayatınızın miladı olarak görüp kendinize yeni uğraşılar, hobiler edinmek, çalışma hayatınızda olduğu üzere bir mesai tertibi oluşturmak, toplumsal hayatınızı etkin kılacak vazifeler içerisinde var olmaya çalışmak beyin sıhhatiniz açısından epeyce değerlidir. Emekli olduktan sonra kendinize konutta tam vakitli çalışabileceğiniz projeler ve alternatif iş imkanları yaratabilirsiniz.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.