DSÖ: Türkiye akıl sıhhati ile çabada hayli kararlı
28 okunma

DSÖ: Türkiye akıl sıhhati ile çabada hayli kararlı

ABONE OL
25/11/2022 18:24
DSÖ: Türkiye akıl sıhhati ile çabada hayli kararlı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DSÖ’ye nazaran, Avrupa’da her 6 şahıstan 1’i, yaklaşık 155 milyon insan akıl sıhhati sıkıntıları yaşıyor.

Akıl sıhhati meselelerinin herkesi hayatının bir periyodunda etkileyebileceğini belirten uzmanlar, donanımlı akıl sıhhati sistemlerinin ve muhtaçlık duyanlara kâfi dayanağın sağlanmasının kıymetine vurgu yapıyor.

Konuya ait değerlendirmede bulunan Lazeri, Türkiye’nin akıl sıhhati konusundaki uğraşlarını takdir ettiğini söyledi.

“ULUSAL VE LOKAL DÜZEYDE KARARLI”

Türk hükümetinin ve mahallî kurumların akıl sıhhati sıkıntıları ile gayrette deneyimine birinci elden şahit olduğunu belirten Lazeri, Türkiye’deki kurumların bu bahiste “hem ulusal hem mahallî düzeyde epey kararlı” olduğunu lisana getirdi.

Lazeri, ulusal akıl sıhhati maddesine ait Türkiye parlamentosunda görüşmelerin yapıldığını belirterek, akıl sıhhati problemleri ile uğraşta Türkiye’nin epeyce yeterli ve kuşatıcı bir Ulusal Hareket Planı’na sahip olduğunu vurguladı.

Umut konutları ve bakımevleri dahil akıl sıhhati merkezlerinin sayısının tüm Türkiye’de arttığını söyleyen Lazeri, Türkiye’nin bu merkezleri geliştirmede attığı adımların “oldukça kapsamlı” olduğunu kaydetti.

Lazeri, Türkiye’nin bu alandaki aksiyonlarının, siyasetleri, düzenlemeleri, servisleri, deneyim sahibi insanları kapsadığını, hekimler, hemşireler dahil akıl sıhhati konusunda hizmet veren tüm işçinin gerekli eğitimleri aldığını tabir etti.

Pan-Avrupa Ruh Sıhhati Koalisyonu’nun dün Ankara’da sonuçlanan ikinci toplantısını yaptıklarını hatırlatan Lazeri, burada akıl sıhhati sorunu olan bireylerle yaşayan insanları dinlediklerini söyledi.

Lazeri, Ankara civarındaki akıl sıhhati merkezlerini gezme fırsatı da bulduklarını belirterek, toplantıya katılan konukların bu merkezlerde kullanılan inovasyonları kendilerinin görmesini istediğini aktardı.

Türkiye’de akıl sıhhati sıkıntıları yaşayan şahısların desteklenmesine yönelik DSÖ ile Sıhhat Bakanlığı ve Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı işbirliğinde geliştirilen ve Avrupa Birliği (AB) tarafından fonlanan bir projenin daha yıllık toplantısının olduğunu belirten Lazeri, bu toplantıya ait “DSÖ içinde olan bizler için bu çok çok kıymetli bir olay zira milletlerarası tecrübeyi ve Türkiye’deki ulusal gelişmeleri karşı karşıya getirmemizi sağlıyor.” dedi.

Lazeri, tarafların bu sayede birbirlerinden öğrenecek çok şeyi olduğunu vurguladı. (AA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.