Atatürk Kültür Merkezinde Aralık Ayı Etkinlikleri
21 okunma

Atatürk Kültür Merkezinde Aralık Ayı Etkinlikleri

ABONE OL
16/11/2022 15:30
Atatürk Kültür Merkezinde Aralık Ayı Etkinlikleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İSTANBUL DEVLET SENFONİ ORKESTRASI DENİZBANK KONSERLERİ & CHARLES OLIVIERI MUNROE & JULİDE YALÇIN // 2 ARALIK // TİYATRO SALONU // 20.00

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası DenizBank Konserleri, Atatürk Kültür Merkezi sahnesinde devam ediyor. AKM Tiyatro Salonu’nda 2 Aralık’ta gerçekleşecek konserde orkestrayı şef Charles Olivieri Munroe yönetirken, keman sanatçısı Jülide Yalçın solist olarak yer alacak. Konserde A. Dvorak’ın “Othello Üvertürü”, F. Mendelssohn’ın “Keman Konçertosu” ve J.Suk’un “Peri Masalı” müzikseverlerle buluşacak.

 

KAHVE KONSERLERİ: SOLO FLÜT RESİTALİ // 3 ARALIK // ÇOK AMAÇLI SALON // 11.00

Atatürk Kültür Merkezinin cumartesi sabahları klasikleşen Kahve Konserleri’nde 3 Aralık Cumartesi günü İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası solo flüt sanatçısı Bülent Evcil’in resitali yer alıyor. AKM Çok Amaçlı Salon’da müzikseverlerle buluşacak Evcil, Barok dönemden günümüze kadar uzanan ve Türk bestecilerin eserlerinin yer aldığı solo flüt repertuvarının geniş örnekleriyle sanatseverlerle bir araya gelecek. Dünyaca ünlü flüt virtüözü Sir James Galway tarafından “jenerasyonunun en iyi flütçüsü” olarak tanımlanan sanatçı, Bach, Old English Air, J. İber, P. Mascagni, F. Say, C. Debussy ve A. Piazzolla’nın eserleri ile Türk müziğinden potpuri ile müzikseverlere ziyafet yaşatacak.

 

HALK HİKÂYELERİMİZ VE TÜRKÜLERİMİZ // 3 ARALIK // ÇOK AMAÇLI SALON // 19.30

İstanbul Devlet Türk Halk Müziği Korosu, kahramanlıktan ölüme, doğumdan aşka hayata dair pek çok olaydan beslenen türküleri, hikâyeleriyle birlikte dinleyicilerin beğenisine sunacak. Atatürk Kültür Merkezi Çok Amaçlı Salon’da 3 Aralık’ta gerçekleşecek konserde Anadolu’nun kadim türküleri hem hikâyeleri hem ezgileriyle yüreklere seslenecek. Şef Uğur Kaya yönetimindeki İstanbul Devlet Türk Halk Müziği Korosu’nda, sanatçılar Halil Altıngöz ve Neşe Demir solist olarak yer alacak.

 

HÜSN-Ü AŞK’A DAİR // 6-21 ARALIK // TİYATRO SALONU // 20.00

Beyhan Murphy’nin “Hüsn-ü Aşk’a Dair” adlı eseri, Divan Edebiyatı şaheserlerinden Şeyh Galib'in Hüsn-ü Aşk'ının olağandışı, içsel ve fantastik bir macera üzerine kurulu modern bir dans drama şeklinde sahneye yansıması. Kubilay Tunçer tarafından ele alınarak tümüyle çağdaş bir şiir haline getirilen “Hüsn-ü Aşk’a Dair”, dünya prömiyerini Atatürk Kültür Merkezinde Devlet Opera ve Balesi’nin klasik bale topluluğu için yapmış; ardından 2013 yılında MDTistanbul için modernize edilerek ikinci kez sahneye konmuştu. Gösteri, 2022’de tek perdeye indirilerek yeni bir kast ile AKM Tiyatro Salonu’nda yeniden izleyicisiyle buluşuyor. Özgün müziği Rahman Altın’a, özel tasarlanmış kostümleri Ayşegül Alev’e ait olan eser, Şeyh Galib'in 18. yüzyılda yazdığı 'Hüsn-ü Aşk' adlı mesnevisinin 'güzellik' ve 'aşk' kavramlarıyla ve semboller ile bezenmiş şiir formatında bir masalı.

 

TARİHTEN GELENEĞE TÜRKÜLERİMİZ MARŞLARIMIZ // 7 ARALIK // TİYATRO SALONU // 20.00

Dünyanın en eski askeri bandosu olan mehter ile geleneksel kültürümüzün en önemli unsurlarından olan Türk Halk Müziği, ortak kültürümüzü marşlar ve kahramanlık türküleriyle sanatseverlerin beğenisine sunacak. AKM Tiyatro Salonu’nda gerçekleşecek konserde, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü'ne bağlı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu Mehter Bölümü ile İstanbul Devlet Türk Halk Müziği ve Modern Folk Müziği Araştırma ve Uygulama Korosu tarihi ve geleneksel müziğimizden örnekler vermek üzere buluşacak. Şef Uğur Kaya yönetimindeki orkestrada Şükrü Alkan mehterbaşı olarak yer alırken, Serkan Çağrı, İsmail Altunsaray ve Hamdiye Efeoğlu solist olarak sahnede olacak. 

 

GÜZ’ÜN ŞARKILARI // 8 ARALIK // ÇOK AMAÇLI SALON // 19.30

İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu, “Türk Müziği Akşamları” konserlerinde müzikseverleri “Güz’ün Şarkıları” ile doğanın sesine kulak vermeye çağırıyor. İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu saz sanatkarları eşliğinde, topluluk ses sanatkarı Güzin Değişmez'in sesi, konser saz solistleri Muhammed Ceylan ve Hasan Kiriş'in tınıları ruhlara seslenecek, müzikseverleri bambaşka dünyalara götürecek.

 

AZİZ DOSTUM ÇEHOV // 8-10 ARALIK // TİYATRO SALONU // 20.00

İstanbul Devlet Tiyatrosu, dünyaca ünlü yazar Anton Çehov’un “Bir Evlenme Teklifi”, “Tütünün Zararları” ve “Ayı” öykülerinden belli kesitlerin aktarıldığı “Aziz Dostum Çehov” ile tiyatroseverlerin karşısına çıkacak. AKM Tiyatro Salonu’nda Zafer Algöz’ün yönetmenliği ve Yılmaz Gruda’nın çevirisiyle seyircinin karşısına çıkacak oyun, toplumsal baskılar, zaman ve yalnızlık temalarını işliyor. ‘Bir Evlenme Teklifi’, evlenme arzusundaki bir kadının takıntılarını ve bir türlü iletişim ortamı bulamadığı eş adayıyla yaşadığı münakaşaları anlatıyor. Rus devlet yapısı ve bu yapıya uygun yönetimin ironik bir ifadesini yansıtan ‘Ayı’, Çehov’un en bilinen ve en çok sahnelenen oyunları arasında yer alıyor. Çehov’un 1888 yılında yazdığı oyunun temelinde ipoteğini kaldırabilmek için kendisine borçlu olan insanları ziyaret eden ancak borçlularında aradığını bulamayan adamın eğlendirici ve düşündürücü hikâyesine yer veriliyor. ‘Tütünün Zararları’ ise baskın bir eş yüzünden 33 yıl istemediği hayatı yaşamış bir adamı konu ediyor. Erdinç Gülener, Eylem Yıldız, Emre Başer ve Hakan Elmasoğlu’nun rol aldığı oyunun dekor ve kostüm tasarımı Medina Yavuz Almaç’a, ışık tasarımı ise Birol Gezici’ye ait.

 

İSTANBUL DEVLET SENFONİ ORKESTRASI DENİZBANK KONSERLERİ & JOSEF SUİLEN & GÜLSİN ONAY // 9 ARALIK // TİYATRO SALONU // 20.00 

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Denizbank Konserleri, dünyanın dört bir yanındaki orkestralarla çalışan Hollandalı şef Josef Suilen ile “piyanonun kraliçesi" Gülsin Onay’ı aynı konserde buluşturuyor. AKM Tiyatro Salonu’nda gerçekleşecek konserde H. Berlioz’un “Roma Karnavalı Uvertürü”, S. Saens’in “Piyano Konçertosu No:2” ve E. Elgar’ın “Enigma Varyasyonları” seslendirilecek.

 

 4X8 MİNİ PLATFORM // 9 ARALIK // ÇOK AMAÇLI SALON // 18.00

Küçük çaplı yeni koreografi çalışmalarına imkân sağlayan modern dans gösterisi 4×8 Mini Platform, Atatürk Kültür Merkezinde yeniden izleyiciyle buluşuyor. İddiasız fakat samimi bir anlatım ile dar alanda dinamik bir etki yaratmak amacıyla oluşturulan bu mini platformda, MDTistanbul’un dans üreticisi sanatçılarının işleri yer alacak.

 

KAHVE KONSERLERİ: DÜNYADAN İÇİMİZE // 10 ARALIK // ÇOK AMAÇLI SALON // 11.00

Kahve Konserleri kapsamında gerçekleşecek “Dünyadan İçimize” konseri, opera sanatının çeşitli dönemlerine ait örnekleri, öz müziğimiz olan türkülerimiz ile klasik Türk müziğine ait eserleri klasik vokal tekniğiyle harmanlayarak dinleyicilerin beğenisine sunuyor. AKM Çok Amaçlı Salon’da gerçekleşecek konserde soprano Burcu Soysev’e, Fügen Yiğitgil ve Ozan Sarıboğa eşlik edecek.

 

DEM İLE NÂME // 10 ARALIK // ÇOK AMAÇLI SALON // 19.30

İstanbul Devlet Modern Folk Müzik Topluluğu, “Türk Müziği Akşamları” konserlerinde AKM Çok Amaçlı Salon’da seyirciyle buluşuyor. Topluluk, “Dem ile Nâme” konserinde yüzyıllardır oluşan çok büyük bir repertuvar içinden, değişik makamlarda olan seçkin eserlerin çok sesli bir yorumunu sunacak. Konserin solistleri Eda Karaytuğ ve Uğur Çınar.

 

TURTA GİRMEMİŞ ORMAN // 11-18 ARALIK // ÇOK AMAÇLI SALON // 13.00

Turta Girmemiş Orman'ın yamacındaki dağ, lezzetli dev çileklerle doludur. Sevimli aşçı ejderhanın dev çileği yemesi orman sakinleri tarafından yasaklanmıştır. En sevdiği şeyden mahrum bırakılan sevimli ejderha, çok huysuz ve mutsuzdur. Ormanın afacan devi Devcan da baba kucağından mahrum bırakıldığı için aynı derecede mutsuzdur. Bu yüzden arkadaşı ejderhaya yardımcı olmaya çalışır ancak ejderhaya konulan yasağın nedenini bir türlü öğrenemez. Ta ki ormanda çıkan yangın tüm gerçekleri ortaya çıkarana kadar. Bakalım sevimli aşçı ejderha özlemini çektiği lezzete kavuşabilecek mi? İstanbul Devlet Tiyatrosu, bu müthiş macerayı Çok Amaçlı Salon’da 18 Aralık’ta çocuklarla buluşturuyor. Dila Er ve Gözde Kısa’nın kaleminden çıkan oyunun yönetmeni Elif Erdal.

 

ÖZGÜN MÜZİKTE BİR PORTRE: AHMET KAYA // 13 ARALIK // TİYATRO SALONU // 20.00

İstanbul Devlet Modern Folk Müzik Topluluğu, özgün müzik olarak adlandırılan farklı bir müzik türünün mimarı olan Ahmet Kaya’nın şarkılarıyla seyircinin karşısına çıkıyor. Türk müzik tarihine değişik bir nefes olan Ahmet Kaya şarkıları konserinin solistleri Sevingül Bahadır, Cihan Okan, Jülide Karan ve Enver Merallı olacak.

 

MAÇIN ADAMI // 13-14 ARALIK // ÇOK AMAÇLI SALON // 16.00

2020 yılında dünya prömiyerini yapan, Clint Dyer ve Roy Williams’ın yazdığı “Maçın Adamı” oyunu, İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun yorumuyla seyirciyle buluşuyor. AKM Çok Amaçlı Salon’da Kayhan Berkin’in yönetmenliği ve Hira Tekindor’un çevirisiyle seyircinin karşısına çıkacak oyun, basit bir hayat süren ve basit bir adam olan Michael’ın, babasının ani ölümünden sonra cevaplarını bilmediği sorularla karşı karşıya kalmasını konu ediniyor. Erkeklik, vatan sevgisi, göçmenlik, aile gibi kavramları baba-oğul ilişkisi üzerinden inceleyen oyun, seyirciyi bu soruların cevaplarını Michael ile birlikte aramaya davet ediyor. Cem Zeynel Kılıç’ın ‘Michael’, Kerim Urun’un ‘Adam’ rolünde yer aldığı oyunun dramaturjisi Günay Ertekin’e, dekor tasarımı Aytuğ Dereli’ye, kostüm tasarımı Dilek Kaplan’a, ışık tasarımı Serhat Akın’a, müziği ise Orhan Enes Kuzu’ya ait. 

 

SEHER YELİ DOĞUMUNUN 100. YILINDA ÂŞIK KUL AHMET // 14 ARALIK // TİYATRO SALONU // 20.00

20. yüzyılın son dönem âşıklarından, ozanlık geleneğinin en önemli temsilcilerinden Kul Ahmet, İstanbul Devlet Türk Halk Müziği Korosu tarafından türküleriyle anılıyor. AKM Tiyatro Salonu'nda 14 Aralık’ta gerçekleşecek konserde, Kul Ahmet’in oğlu Mehmet Kartalkanat da solistler arasında yer alacak. Barış Manço’nun kendisinden etkilenerek “Kul Ahmet’in ceketi” şarkısını bestelediği ozan, kentsel ve sosyal olayları konu edinen türküleriyle bir kez daha hatırlanacak.

 

KARMAKARIŞIK // 15-17 ARALIK // TİYATRO SALONU // 20.00

İstanbul Devlet Tiyatrosu, Ray Cooney’in yazdığı oyunu, Haldun Dormen ve Kemal Uzun’un çevirisi ve Haldun Dormen’in yönetmenliğinde tiyatroseverlerle buluşturuyor. AKM Tiyatro Salonu’nda sahnelecek oyun, Richard Phillips adında saygın bir bakanın, rakip partinin sekreteriyle küçük bir kaçamak yapmak için bir otel odası tutmasıyla başlıyor. Ancak otel odasında bir cesetle karşılaştıklarında olaylar içinden çıkılmaz ve karmakarışık bir hal alıyor.

 

İSTANBUL DEVLET SENFONİ ORKESTRASI DENİZBANK KONSERLERİ & DANİEL SMİTH & HANDE KÜDEN & KNUT WEBER // 16 ARALIK // TİYATRO SALONU // 20.00

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Denizbank Konserleri, AKM Tiyatro Salonu’nda sanatseverleri klasik müzikle buluşturmaya devam ediyor. 16 Aralık’taki konserde, Şef Daniel Smith yönetimindeki orkestra, solistler keman sanatçısı Hande Küden ile viyolonsel sanatçısı Knut Weber’e eşlik edecek. J. Brahms’ın “İkili Konçerto, La Minör Op.102” eseriyle başlayacak konser, E. Elgar’ın “Senfoni No.1 Op.55 La Major” eseriyle devam edecek.

 

KAHVE KONSERLERİ: KANUN PİYANO İKİLİSİ // 17 ARALIK // ÇOK AMAÇLI SALON // 11.00

Yüzyıllar önce farklı kıtalarda doğan ve kendi müzik dünyalarının değerli temsilcileri olan piyano ve kanun, 21. yüzyılın çağdaş teknikleriyle ele alınan yeni müzik dilleriyle “Kahve Konserleri” kapsamında yerini alıyor. AKM Çok Amaçlı Salon’da gerçekleşecek konserde, kanunda Esra Berkman ve piyanoda Lilian Tonella Tüzün, hem “New Music for Kanun & Piano” albümlerinde yer alan hem de günümüz Türk bestecilerin uyarlama ve özgün eserleri ile katkıda bulundukları benzersiz bir repertuvarla sahneye çıkıyor. Bu özgün repertuvara ek olarak Çetin Işıközlü’nün "Solo Kanun ve Solo Piyano için Serenatlar"ı ile Meliha Doğuduyal’ın "Mirrors of Time", Enis Gümüş’ün "Geçmişe Doğru Ağırlaşarak" ve Marcus Squeira’nın "Dut Ağacı Boyunca" başlıklı eserleri de programda yer buluyor.

 

SAZ MUSİKİMİZDEN ÖRNEKLER // 17 ARALIK // ÇOK AMAÇLI SALON // 19.30

İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu, kanunda Turgut Özüfler, kemençede Ömer Aşcıoğlu ve tanburda Ahmet Yağmur Kucur ile farklı dönemlerin bestekârlarından çeşitli formlarda saz eserlerini müzikseverlerle buluşturuyor. AKM Çok Amaçlı Salon’da gerçekleşecek konserde, Tanburi Büyük Osman Bey, Tanburi Cemil Bey, Şehzade Seyfeddin Efendi, Hüseyin Sadeddin Arel, Sedad Öztoprak, Şerif Muhiddin Targan, Refik Fersan, Hasan Ferid Alnar, Reşat Aysu, Vecdi Seyhun gibi önemli bestekârların eserleri seslendirilecek.

 

749’UNCU YILDÖNÜMÜNDE “ŞEB-İ ARÛS // 18 ARALIK // TİYATRO SALONU // 11.30

Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu, kurulduğu günden bu yana 47 yıldır gelenek haline getirdiği, her Şeb-i Arûs yıldönümünde bir Mevlevî âyini seslendirme geleneğini, 749’uncu yıldönümünde de sürdürüyor. Hüseyin Fahreddin Dede’nin Acemaşîran âyininin seslendirileceği konserin solisti, Türk musikisinin son 50 yılında silinmez iz bırakmış olan Münip Utandı, klasiklerden bir repertuvarla sahne alacak. Saz solistleri Birol Yayla (tanbur), Salih Bilgin, (ney) Taner Sayacıoğlu (kanun), Lütfiye Özer (kemençe) ve Murat Bağdatlı’nın (ud) saz musikisinin seçkin örneklerini seslendirecekleri konseri, Mehmet Güntekin yönetecek.

 

VEFATININ 125. YILINDA ZEKÂÎ DEDE’NİN SÛZ-İ DİL MEVLEVÎ ÂYİN-İ ŞERÎFİ // 22 ARALIK // TİYATRO SALONU // 20.00

İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu hem klasik musikiye hem Mevlevî musikisine çok büyük hizmetlerde bulunmuş ve eserler kazandırmış Zekâi Dede efendiyi, vefatının 125. yılında Sûz-i Dil makamındaki Mevlevî Âyin-i Şerîfiyle yâd ediyor. AKM Tiyatro Salonu’nda gerçekleşecek gösterinin sanat yönetmeni Mehmet İhsan Özer.

 

İSMET İNÖNÜ'YÜ ANMA KONSERİ // 23 ARALIK // TÜRK TELEKOM OPERA SALONU // 20.00

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Denizbank Konserleri, vefatının 49’uncu yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’yü bir konserle anıyor. AKM Türk Telekom Opera Salonu’nda 23 Aralık’ta gerçekleşecek anma konserinde orkestrayı şef Andreas Ottensamer yönetirken, keman sanatçısı Elvin Hoxha Ganiyev solist olarak izleyicilerin karşısına çıkacak. L.V.Beethoven’in “Keman Konçertosu Re Majör Op 61” eseriyle başlayacak konser, P.I.Tchaıkovsky’nin “Senfoni No:1” bestesiyle devam edecek.

 

DON KİŞOT'UN YENİ MACERALARI // 23-24-25 ARALIK // TİYATRO SALONU // 20.00

İstanbul Devlet Tiyatrosu, Pakistan asıllı dünyaca ünlü aktivist, İngiliz yazar Tarıq Ali’nin son oyunu olan “Don Kişot’un Yeni Maceraları”nı AKM Tiyatro Salonu’nda izleyicilerle buluşturuyor. M. Nurullah Tuncer’in yönetmenliğinde, Çınar Tuncer’in çevirisiyle seyircilerin beğenisine sunulan oyun, son derece çarpıcı yeni dünya meselelerini ele alıyor. Afganistan ve Irak için kurulan demokrasi hayalleri, Batılı güçlerin yenilgileri, küresel sağ yükseliş, değişen medyanın potansiyeli, dijital gözetim ve demokrasi, çağdaş kapitalizm ve yoksulluk, ana karakterler Don Kişot ve Sancho Panza’nın yaşadıkları üzerinden ele alınıyor.

 

MÜZİK TAKVİMİ // 27 ARALIK // MÜZİK PLATFORMU // 19.30

Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu’nun bu sezonda başlayan programında, aralık ayında dünya takviminin müzik kültürüne olan yansımalarının peşine düşülüyor. AKM Müzik Platformu’nda gerçekleşecek konserde, Türkiye ve dünya tarihinde iz bırakan sosyal, kültürel ve siyasi olaylar ve müzik kültürümüz arasında şaşırtıcı bağlar kuruluyor. Konuyla ilgili eserlerin seslendirildiği programda, perdeye yansıtılan fotoğraflar ve belgelerle, dinleyici zaman tünelinde bir yolculuğa çıkarılıyor. Programı Mehmet Güntekin, koro ses ve saz sanatçılarının refakatiyle sunuyor.

 

DERVİŞ // 27 ARALIK // TÜRK TELEKOM OPERA SALONU // 20.00

Dilimizi bir medeniyetin dili, düşüncemizi bir irfanın düşüncesine dönüştüren Anadolu’nun “Derviş”i Yunus Emre için Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonu’nda görkemli bir dans gösterisi sahnelenecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü ve Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü iş birliğinde hazırlanan “Derviş”, Yunus Emre’nin sevgiyi, aşkı ve gerçeği arama çabasını üç ayrı zaman diliminde anlatıyor. Gösterinin arka planında ise “Anadolu Türklüğü”nün Moğol akın ve yağmalarıyla ortaya çıkan kıtlık ve kuraklıklarla mücadelesi aktarılıyor.

 

YENİ YIL KONSERİ // 30 ARALIK // TÜRK TELEKOM OPERA SALONU // 20.00

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Denizbank Konserleri, Türk Telekom Opera Salonu’nda muhteşem bir yeni yıl konserini sanatseverlerle buluşturacak. İngiliz şef Howard Griffiths yönetimindeki orkestra, piyano sanatçısı solist Melodie Zhao’ya eşlik edecek. Konserde, M. Arnold’ın “Tam O'shanter Overture”, S. Rachmaninov’un “Paganini Varyasyonları” ile D. Shostakovich’in “Caz Süitleri No:2” eserleriyle müzikseverlere benzersiz bir gece yaşatılaca

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.