Dünya Doktorları’ndan Birleşmiş Milletler’e Çağrı “Ulusal iklim eylem planlarına olan ihtiyaç her zamankinden daha acil ve öncelikli hale getirilmelidir”
  • Zeugma Haber
  • Gündem
  • Dünya Doktorları’ndan Birleşmiş Milletler’e Çağrı “Ulusal iklim eylem planlarına olan ihtiyaç her zamankinden daha acil ve öncelikli hale getirilmelidir”
26 okunma

Dünya Doktorları’ndan Birleşmiş Milletler’e Çağrı “Ulusal iklim eylem planlarına olan ihtiyaç her zamankinden daha acil ve öncelikli hale getirilmelidir”

ABONE OL
09/11/2022 14:50
Dünya Doktorları’ndan Birleşmiş Milletler’e Çağrı “Ulusal iklim eylem planlarına olan ihtiyaç her zamankinden daha acil ve öncelikli hale getirilmelidir”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 27. Taraflar Konferansı (COP27), dünya liderlerini ve önemli paydaşları 6-18 Kasım 2022 tarihleri arasında Mısır'da iklim krizine çözüm aramak üzere bir araya geliyor.  Türkiye’den Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un katılacağı toplantı için Dünya Doktorları acil eylem planı için bu konferansın, tarihi Paris Anlaşması’na uymak adına uluslararası dayanışmayı artırmanın son fırsatı çağrısında bulundu.

 

İklim değişikliği sadece gezegeni ve çevreyi etkilemekle kalmıyor, aynı zamanda insanları ve sağlığımızı da tehdit ediyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından 21. yüzyılın en büyük sağlık tehdidi olarak kabul edilen küresel ısınma, dünyadaki insani krizin ana nedeni olmaya başladı. Bilim insanları, yaşanabilir bir iklimi korumak için sera gazı emisyonlarının 2030 yılına kadar yarı yarıya azaltılması ve 2050 yılına kadar net olarak sıfıra indirilmesi gerektiğini söylerken, iklim felaketleri her geçen gün çoğalarak insanlığı etkilemeye devam ediyor.

 

Yüz milyonlarca İnsan ölebilir

Dünya Doktorları artan iklim değişikliği ile mücadele etmek için Birlemiş Milletler üye ülkelerine çağrıda bulundu. Mısır’da yapılan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 27. Taraflar Konferansına atıfta bulunan çağrıda, iklim değişikliğinin görülen etkilerinin giderek arttığına vurgu yapıldı ve üye ülkelerine sorumluluk almaları çağrısında bulunuldu. Dünya Doktorları açıklamasında önüne geçilmediği takdirde 2050’li yıllarda milyarlarca insanın iklim değişikliğinden olumsuz etkileneceği kaydedildi. Buna göre iklim değişikliğine bağlı olarak, göçler, sel, su sorunları, kuraklık ve farklı bölgelerde yaşanacak savaşlardan dolayı yüz milyonlarca insanın evinden ve yurdundan olabileceği belirtildi. Buna göre iklim değişikliğinin olumsuz etkilerini hissedecek ülkelerin başında geri kalmış ve üçüncü Dünya ülkeleri geliyor. Özellikle Ortadoğu, Asya ve Güney Amerika bölgelerinde milyonlarca kişinin açlıktan ölme tehlikesi bulunuyor. 

 

Etkili bir sağlık politikası, iklim eylemine entegre edilmeli

Dünya Doktorları çağrısında, doğrudan aşırı hava koşullarından kaynaklanan ölümler, yaralanmalar ya da hastalıklar dışında, iklim krizinin gıda ve temiz su eksikliğinden kaynaklanan hastalıklar gibi sağlık üzerinde çeşitli dolaylı etkileri bulunduğu kaydedildi. Buna göre iklim değişikliğinin sağlık üzerindeki etkilerine rağmen iklim politikalarının geliştirilmesinde ve uygulanmasında sağlığın entegrasyonu yetersiz kaldığı ve hem sağlık sektöründe hem de diğer sektörlerde bir uyum sürecine ihtiyaç duyulduğu belirtildi. 

 

Çok Uluslu Şirketler (ÇUŞ'ler) ve aşırı tüketim sorunun bir parçasıdır

Açıklamada Çok Uluslu Şirketlerin CO2 emisyonlarının neredeyse 20'sine sebep olduğu belirtilirken, kar odaklı kontrolsüz ve kitlesel üretim ile aşırı tüketimin, iklim değişikliği etkisinin bu kadar hızlı bir şekilde hissedilmesinin başlıca sorumlularından olduğu vurgulandı. 

 

Köklü bir toplumsal değişim için tüketime ve kitlesel üretime dayalı tüm sosyal sistemin gerekli düzenlemeler ve bilinçlendirme yoluyla sorgulanması gerektiğinin altını çizen açıklamada Dünya Doktorları, tüm ulusal hükümetleri ve sivil toplum kuruluşlarını gerekli düzenlemeler ve bilinçlendirme yoluyla aşırı tüketim ve kar odaklı kitlesel üretimle mücadele için harekete geçmeye çağırdı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.