Ege Elektromobil Takımı elektrikli araç üretiminde büyük yol kat etti
26 okunma

Ege Elektromobil Takımı elektrikli araç üretiminde büyük yol kat etti

ABONE OL
07/11/2022 12:10
Ege Elektromobil Takımı elektrikli araç üretiminde büyük yol kat etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Egeli gençlerin TEKNOFEST hazırlıkları devam ediyor

 

Ege Üniversitesinde, öğrenci odaklı uygulamalar kapsamında desteklenen öğrenci projeleri, somut çıktılara dönüşmeye başladı. Teknofest Efficiency Challenge’ta finalist olmayı başaran, EÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği ve Makine Mühendisliği öğrencileri öncülüğünde kurulan Ege Elektromobil Takımı, elektrikli araç üretme yolculuğunda önemli adımlar atıyor.

 

Elektrikli aracın üretim aşamasında olduğunu söyleyen takım kaptanı Makine Mühendisliği ikinci sınıf öğrencisi Ömer Orak, “Aracımız, tamamen elektrikli bir araç. Batarya kapasitemiz 84 volt. Çift motor olarak tasarladığımız bu iki motor yaklaşık olarak 72 voltluk enerjiyle çalışıyor. Aynı zamanda bir firmayla ortaklığımız sayesinde hub motor kullanıyoruz. Hub motor, göbek motor olarak geçiyor ve normal motora göre ortasındaki mil değil çevresi dönüyor. Bu da direkt olarak enerji aktarımını janta yönlendiriyor” dedi.

 

Çalışmalar büyük bir ekiple sürdürülüyor

Yeni ve heyecanlı bir ekip kurulduğundan bahseden Orak, “Bu sene takımımız, geçen seneki bilgi birikiminin üzerine daha da fazla koyarak ilerliyor.  Özellikle üretim kısmında geçen seneki teorik bilgileri geliştirerek ve farklı şirketlerle iş birlikleri oluşturarak üretim aşamasını tamamlama yoluna gidiyor. Prof. Dr. Hasan Yıldız hocamız, takımımızın resmi danışmanı oldu. Sponsorluk, kurumsal iletişim ve takım yönetimi gibi konularda ciddi destekleri ile takımımızda çok büyük bir rolü var. Ekibe kattığımız öğrencilerle birebir zaman geçirdik. Elektrik-Elektronik Mühendisliğinde ve Makine Mühendisliğinde uzun zaman harcayarak öğrencileri seçtik. Hepsi, mühendislik bölümlerinin en gözde ve iyi öğrencilerinden oluşuyor. Toplam 30 kişinin yer aldığı takımımızda üst ekip ve alt ekip olarak sıkı çalışıyoruz. Alt ekip daha çok gözlem ve araştırma yapıyor. Takım üyelerimize de çeşitli firmalardan eğitim danışmanlığı sağlıyoruz” dedi.

 

“Hidrojenle çalışan araba üretmek istiyoruz”

Ege Elektromobil Takımı’nın gelecekteki hedeflerini ve sponsorluk çalışmalarını anlatan Orak, “Bu arabayı çıkardıktan sonra artık tamamen bir araç topluluğuna doğru ilerlemek istiyoruz. Aracı bir Formula aracına dönüştürmeyi hedefliyoruz. Aynı zamanda hidrojenle çalışan bir araba olan hidromobil  üretmek istiyoruz. Takım olarak ülkemizdeki önemli bir yarışma olan TEKNOFEST’te finale kaldık. Bize bu yolda destek veren başta danışman hocamız Prof. Dr. Hasan Yıldız, Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yeliz Pekbey, Elektrik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Erkan Meşe ve tüm hocalarımıza teşekkür ederiz” dedi. 

 

“Takımımız, öğrencilere çok şey katıyor”

Elektronik Tasarım Ekip Kaptanı Elektrik-Elektronik Mühendisliği üçüncü sınıf öğrencisi Canan Ülger, “Ben bu takıma katıldığımda ikinci sınıftaydım ve kendime bir şeyler katmak istiyordum. Bunun için ne yapabilirim diye düşündüğüm zamanlarda Ege Elektromobil Takımıyla tanışıp takıma girdim. Kurumsal İletişim ve Motor Sürücü bölümlerinde yer alıyordum. Şu an Elektronik Tasarım Kaptanı oldum. Öğrencilerin, bizim takıma girip alt ekipten yükselme şansları var. Kendilerine çok fazla şey katıyorlar. Ben, bu takıma girdiğimde aşırı tecrübesizdim. Hem kendimi sponsorluk konusunda geliştirdim hem de kendime teknik bilgi kattım” dedi.

 

Takımda birbirlerinden çok şey öğrendiklerini söyleyen ve yükselme fırsatı bulduklarını belirten Motor Üretimi Birimi Takım Üyesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği ikinci sınıf öğrencisi Raşit Taflan ise “Ben, geçen sene alt ekipte yer alarak başladım. Şimdi Motor Üretim Ekibinde yer alıyorum. Hepimiz bir amaca yönelik çok istekli olarak çalışıyoruz. Takım içerisinde çok tecrübeli arkadaşlarımız var. Onlardan bilgiler ediniyoruz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.