Sağlık Emekçileri Ayakta: İcap Nöbet Ücretlerimiz İçin Mücadelemiz Sürecek
  • Zeugma Haber
  • Sağlık
  • Sağlık Emekçileri Ayakta: İcap Nöbet Ücretlerimiz İçin Mücadelemiz Sürecek
29 okunma

Sağlık Emekçileri Ayakta: İcap Nöbet Ücretlerimiz İçin Mücadelemiz Sürecek

ABONE OL
05/11/2022 11:30
Sağlık Emekçileri Ayakta: İcap Nöbet Ücretlerimiz İçin Mücadelemiz Sürecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hekim dışı sağlık personeline icap ücreti ödenmemesi talimatına karşı sağlık emekçileri ses yükseltiyor. Sağlık Hizmetleri Sendikası Genel Başkanı Özlem Akarken ‘’Mağduriyetlerin giderilmesi için sonuna kadar mücadele edeceğiz. Amacımız emekçinin hakkını almasıdır’’ dedi. 

 

Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü’nün 30.3.2022 tarihli “hekim dışı personelin icap nöbet ücreti” konulu yazısı Kamu Denetçiliği Kurumu’na taşındı. Sağlık Bakanlığının yazısında sadece uzman hekimlere tuttukları icap nöbeti karşılığında nöbet ücretinin ödenebileceği yer alıyordu. Hekim dışındaki personele icap nöbet ücretinin ödenmeyeceğini talimatlandıran Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü’ne Kamu Denetçiliği Kurumundan icap nöbetleri ile ilgili hekim dışı sağlık personelini de kapsama alınması konusunda tavsiye kararı çıktı.

 

‘’BAKANLIĞIN REVİZE İŞLEMLER YAPACAĞINI DEĞERLENDİRİYORUZ’’

Konuya ilişkin Sağlık Hizmetleri Sendikası da açıklamada bulundu. Sağlık Hizmetleri Sendikası Genel Başkanı Özlem Akarken şunları söyledi: ‘’ Hekim dışı personele icap nöbeti ödenmeyeceğine dair yazı bakanlık tarafından yayınlandıktan sonra hukuk servisimiz bir çalışma yapmış hukuki müracaatımız için öncelikle Kamu Denetçiler Kurumuna başvuru yapılmıştır. Başvurumuz sonucunda ‘’Tavsiye Kararı’’ avukatlarımıza tebliğ edilmiştir. SAHİM-SEN mağduriyetleri giderilmesi konusunda mücadelesine devam edecektir. İcap nöbeti tutup icap nöbet ücretleri ödenmeyen meslektaşlarımız Tavsiye Kararını ek yapıp çalıştıkları kurumlarına müracaatları gerekmektedir Sağlık Bakanlığı’nın da en kısa sürede mağduriyetleri gidereceğini bu karara istinaden gerekli revize işlemleri yapacağını değerlendiriyoruz. Amacımız emekçinin hakkını korumak kamu zararı oluşturmamaktır.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.