Küçükköy’de Öğrenciler Uygulama Bahçesi’nde Eğitim Görecek
24 okunma

Küçükköy’de Öğrenciler Uygulama Bahçesi’nde Eğitim Görecek

ABONE OL
04/11/2022 16:20
Küçükköy’de Öğrenciler Uygulama Bahçesi’nde Eğitim Görecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İş insanı ve TÜSİAD’ın eski Başkanı Ümit Boyner, “Başka Bir Okul Mümkün” projesi kapsamında Küçükköy, Necmi Komili İlkokulu’nda alışılagelmişin dışında öğrencilere tarımsal alanda da eğitimler görebilmesini sağlayacak bir projeyi hayata geçirilmesini sağladı.

 

Ümit Boyner’in desteğiyle başlayan çalışmalarla okulun bahçesinde geniş bir alanda öğrencilerin toprakla ilgilenip, tarımsal ürünler üretebilmesi ve ürettiklerinin satışından gelir elde edebilmesi sağlanacağı öğrenilirken, sınıflardan çok okul bahçesinde doğa ile baş başa koşullarda eğitim görebilmelerinin önünü açabilecek proje ile öğrencilerin motivasyonlarının da arttırılmasının hedeflendiği öğrenildi.

 

Okul bahçesinin 9 dönümlük bölümü öğrencilerin doğa içerisinde çalışabilecekleri, tarım eğitimi alabilecekleri bir alan haline getirilirken, bahçenin açılış kurdelesini; Ayvalık Kaymakamı Hasan Yaman, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Güner Bahadır, Ümit Boyner birlikte kesti.

 

Toplamda 33 dönüm alanda kurulan bahçede, sulama ve enerji ihtiyacını azaltmak amacıyla kurulan sistemlerden, öğrencilerin mevsimsel döngüleri gözlemleyeceği farklı renk ve dokulara sahip bitki türleri ekildi. Bunun yanında 21 dönümlük arka bahçe ve 5 dönümlük ön bahçe alanında yenebilir meyvelerin olduğu ağaçlardan bir gıda ormanı da yaratıldı. Kullanılan tüm malzemelerde ileri dönüşüm ilkesi benimsenmiş olup, Ayvalık Belediyesi tarafından kentte daha önce kullanılan malzemeler atılmayıp, yeniden değerlendirilmiştir. Bunun yanında bahçede eğitim amaçlı açıkhava sınıfları da tasarlanıp öğrencilerin ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Üretim süreçlerine tanıklık sağlayacak seralar, bostanlar, şifalı bitkinler bahçesi ve organik atıkların kullanıldığı alanlar da oluşturulmuştur. Özgürlük ve yaratıcılığı temel alan standardın dışında farklı şekillerde kullanılabilecek oyun parkurları da oluşturulmuş. Futbol ve basketbol sahası da tören festival gibi etkinliklerde kullanılacak bir toplanma alanı olarak düşünülmüştür. Her ayrıntının düşünüldüğü bu bahçeyle Ayvalık’ın detaylarını barındıran, Ayvalık kadar güzel bir alan yaratılmış oldu. Son yılların gözde kültür, turizm ve sanat köyü Küçükköy’ün girişinde karşılıyor ziyaretçileri…

 

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin yaptığı açıklamada; “Değerli iş insanı Ümit Boyner’in, hemşehrimiz olan Ayvalık aşığı babası merhum Alpay Acar anısına Necmi Komili İlkokulu’nda yaptığı bahçenin açılışını gerçekleştirdik. Büyük çaba, emek ve özveri ile permakültür etik ve prensiplere uygun yaratılan 82 farklı çeşit bitkiye yer veren uygulama bahçesi, öğrencilerimiz için çok değerli alana dönüştü. Başta Ümit ve Cem Boyner olmak üzere, okul yönetimine, aile birliğine, belediye ekiplerimize ve emeği geçen herkese çok teşekkür ederim” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.