Lüleburgaz Belediyesi’nde TİS imzalandı
20 okunma

Lüleburgaz Belediyesi’nde TİS imzalandı

ABONE OL
01/11/2022 18:10
Lüleburgaz Belediyesi’nde TİS imzalandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

En düşük maaş yüzde 91 arttı

Lüleburgaz Belediyesi ile DİSK Genel İş Sendikası arasında süren Toplu İş Sözleşmeleri (TİS) görüşmeleri anlaşmayla sonuçlandı. Buna göre Lüleburgaz Belediyesi’ndeki en düşük personel maaşı bir önceki sözleşmeye göre yüzde 91 artışla 8 bin 830 TL oldu. Personeli enflasyona ve ekonomik krize karşı ezdirmediğini söyleyen Lüleburgaz Belediye Başkanı Dr. Murat Gerenli “Bundan sonra daha iyisini yapmak için elimizden geleni yapacağız” dedi.

 

Lüleburgaz Belediyesi ile DİSK Genel İş Sendikası arasında devam eden TİS görüşmeleri başarıyla sonuçlandı. İmzalanan sözleşmeyle birlikte Lüleburgaz Belediyesi Personel A.Ş’deki en düşük personel maaşı 8 bin 830 TL oldu. Anlaşmanın sonunda Lüleburgaz Belediye Başkanı Dr. Murat Gerenli, Lüleburgaz Belediye Başkan Yardımcısı Leyla Güncer, DİSK Genel İş Sendikası Genel Başkan Remzi Çalışkan, Trakya Şube Başkanı Salim Şen, Lüleburgaz Belediyesi İnsan Kaynakları Müdürü Dilek Çetin Çivi, sendika yetkilileri ve personel hatıra fotoğrafı çekildi.

 

“En düşük ücret yüzde 91 arttı”

Dünyanın bir krizden geçtiğini ve Türkiye’nin ekonomik olarak hazır olmadığı bir krizden daha fazla etkilendiğini söyleyen Başkan Gerenli, Lüleburgaz Belediyesi’nin tüm zor şartlara rağmen en düşük maaşta yüzde 91 artış yaptığını söyledi. Başkan Gerenli, “Bu zor günlerin sıkıntıları sabit gelirlilere yükleniyor. Birileri daha da zenginleşirken sabit gelirliler gittikçe fakirleşiyor, alım güçleri gittikçe azalıyor. Bu süreç yaşanırken hepinizin gözlerinin içine bakarak şu sözü vermiştim: ‘Sizi bu şartlarda, bu sıkıntılı dönemlerde elimden geldiğince ezdirmeyeceğim. Verebileceğimizin en iyisini vermek için elimizi taşın altına sokacağız.’ Zor günlerden geçiyoruz. Bu zor günleri hep birlikte atlatacağız. Bugün en düşük ücret alan arkadaşım bir önceki sözleşmeye göre yüzde 91 artış sağladı. Bunu yapabildik. Bundan sonra daha iyisini yapmak için elimizden geleni yapacağız. Önümüzdeki dönemde de enflasyona karşı sizi korumanın sözünü verdim” dedi.

 

“Ben sizlerle yol arkadaşıyım”

Lüleburgaz Belediyesi’nin personeline verdiği sözleri her zaman tuttuğunu kaydeden Başkan Gerenli, “Alın teriniz kurumadan emeğinizin karşılığını vermeye devam edeceğiz. Asla ve asla emeğinizin karşılığını alın teriniz kurumadan vermemezlik etmeyeceğiz. Sevdamız olan Lüleburgaz’a hep beraber hizmet etmeye, bu kenti güzelleştirmeye, söz vermenizi istiyorum. Ben sizlerle yol arkadaşıyım. Ben sizlerle aynı davaya inanan birisiyim. Fırsat eşitliğine, adalete, özgürlüğü, demokrasiyi ve emeğin en yüce değer olduğunu bilen bir düşünceye sahibim. Bu düşünceyi hayata geçirmek ve ülkemizde de bunu yaşatmak için sizlerle beraber çalışmaya devam edeceğim” ifadelerini kullandı.

 

“Emeğin yanında olan yol arkadaşımızdır”

Sözlerine emeğin ve emekçinin yanında olduğu için Başkan Gerenli’ye teşekkür ederek başlayan DİSK Genel İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan, “Biz emek savunucusuyuz. Biz emek için mücadele ediyoruz. Emeğin yanında olan arkadaşlarımız da bizim yol arkadaşlarımızdır. Değerli Murat Başkanımızı yol arkadaşımız olarak kabul ediyoruz. Sağ olsun, var olsun” dedi.

 

“3 ay sonrasının garantisi yok”

Zor dönemlerden geçtiğimizi kaydeden Çalışkan, “İşçiler, emekçiler şartlar ne olursa çalışıyor. Emeğinin karşılığını istiyor. Tabi ki sendika olarak bunun mücadelesini yürütüyoruz. TİS, yapıyoruz. Emek dostu belediye başkanımız da şartlarını zorluyor alıyoruz. 3 ay sonranın garantisi yok. Böyle bir ülkede çalışıyoruz. Böyle bir ülkede emek veriyoruz.  Neden 3 ay sonra garantisi yok diye sorgulamalıyız. Bunu hak etmiyoruz” diye konuştu. Son olarak Çalışkan sözlerini “Bu karanlık tablo içerisinde aydınlık ve güzel bir tablo yaratan, değerli belediye başkanımız ve şubemize teşekkür ediyorum” şeklinde tamamladı.

 

“Umutla gitmemizi sağlayacak bir anlaşma”

DİSK Genel İş Trakya Şube Başkanı Salim Şen de Türkiye’nin ekonomik gidişatının çok fazla umutlandırmadığını ancak gerçekleştirdikleri TİS’lerle hak ve demokrasi arama mücadeleleriyle yol almaya çalıştıklarını söyleyerek, “Bugün Personel A.Ş’deki 460 civarı personel için 2 yıllık bir toplu iş sözleşmesini imzalayacağız. Bunun için toplandık. Toplu iş sözleşmemizin her anında belediye başkanımızla beraberdik. Belediyenin tüm imkanlarını seferber ederek evlerinize biraz daha umutla gitmenizi sağlayacak bir anlaşma gerçekleştirdik” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.